Home Vesmír Podívejte se na exkluzivně první snímek zachycený před 70 lety

Podívejte se na exkluzivně první snímek zachycený před 70 lety

Jestli jste si mysleli, že poprvé jsme mohli naši modrou planetu vidět z orbity díky snímkům, které pořídila ruská sonda Sputnik v roce 1957, nebo dokonce až kosmonaut Jurij Gagarin o čtyři roky později, jste vedle jak ta jedle. První fotografie vznikla už 24. října 1946 a pořídila ji raketa V-2, kterou vyvinula nacistická Třetí říše. Do výšky 104 km ji ale vypustili Američané ze základny White Sands v Novém Mexiku. Na její palubu umístili fotoaparát Devry a právě díky tomu pozemšťané poprvé v historii spatřili, jak naše Země vypadá z vesmíru.

Protože V-2 byla zbraní, kterou Spojenci nedisponovali, na konci války Rusové i Američané zabavili jako válečnou kořist dokumentaci k její výrobě a pozatýkali i příslušníky raketového týmu. S nimi nezacházeli jako s válečnými zajatci, ale umožnili jim pracovat dále na programu a na vývoji nových a silnějších raket v naprostém utajení. Američané tímto způsobem spolupracovali s hlavním německým vývojářem Wernherem von Braunem, jehož zásluhou mohli tuto misi uskutečnit. Koho ale napadlo umístit na palubu V-2 fotoaparát, se dnes už neví.

Zatímco snímky Země pořízené v roce 1946 jsou zcela autentické, v rovině spekulací zatím zůstává informace, že prvním člověkem, který se dostal do vesmíru, nebyl Gagarin, ale německý astronaut. Třetí říše totiž vyvinula už v roce 1941 obří 100tunový raketový systém pod názvem A9/A10, kterému se později začalo říkat V-3. A jeho prostřednictvím vyslali nacisté prvního člověka na oběžnou dráhu už v roce 1943. Ještě v roce 1990 média informovala, že dotyčný astronaut je stále naživu, jeho jméno ale zveřejněno nebylo. Údajně měl dožít v psychiatrické léčebně v NDR.

A je tu ještě kurióznější spekulace: v témže roce, tedy 1943, prý Němci vyslali i první pilotovanou misi na Měsíc, jejíž účastníci se vrátili až po 47 letech. V Atlantském oceánu, kam jejich modul dopadl, je našli Američané a zjišťovali, jaké bylo jejich poslání a jak na Měsíci vlastně přežili. Výsledky tohoto vyšetřování nebyly nikdy publikovány. Vzhledem k tomu, že tohle už je opravdu z říše bajek, je to i docela pochopitelné…

prvni-snimek-zeme-z-obezne-drahy-byl-porizen-uz-pred-70-lety-696x445

Zdroj: procproto.cz