Home Mix USA mohly rozpoutat 3. světovou kvůli „sluneční bouři“

USA mohly rozpoutat 3. světovou kvůli „sluneční bouři“

Intenzivní sluneční bouře v roce 1967 téměř způsobila třetí světovou válku, napsal britský deník The Times.

Pentagon vyhodnotil poruchu radiolokačních zařízení, způsobených přírodním jevem, za sovětský útoku a chystal se vrátit úder. Jaderné katastrofě se podařilo vyhnout jen díky zásahu vojenského meteorologického oddělení.

23. května 1967 byly systémy varování před raketovými útoky v západních zemích, od Aljašky až Yorkshire, náhle vyřazeny z činnosti, uvedly Times. Z obavy jaderného úderu, poslala US Air Force rychle do vzduchu taktické bombardéry s úkolem shodit 23kilotunovou hlavici na uralskou vojenskou základnu. Následná výměna úderů vymazala z povrchu zemského Miami, Leningrad, Astaň a Birmingham.Přinejmenším, takový scénář událostí byl velmi pravděpodobný, poznamenalo britského vydání. Ale na poslední chvíli, kdy už měly  B-52 nastartované motory, meteorologové North American Aerospace Command Defence (NORAD) zjistili, že příčinou selhání nebyl sovětský útok na  elektronické prostředky, ale rázové vlny vycházející ze Slunce.

Kvůli této sluneční erupci byl svět jen vlásek před smrtí. K incidentu došlo jen několik týdnů po zahájení americké vojenské operace „Cedar Falls“ ve Vietnamu, a několik dní před šestidenní válkou na Středním východě. Pentagon prostě nemohl nevzít útok na komunikační prostředky, než jako akt agrese.

Astrofyzik University of Colorado Delores Nippes je přesvědčen, že pravděpodobné katastrofě bylo zabráněno jen díky v té době vznikajícímu oboru heliometeorologie. Sluneční bouře narušila komunikaci na planetě na celý týden, a byla tak intenzivní, že severní záře byla viděna i ve státě Nové Mexiko.

Ten den se nadřízení Arnolda Snydera , který sloužil jako meteorolog v NORADu, zeptali, jestli nezaznamenal něco neobvyklého. „Vzpomínám si, jak jsem nadšeně odpověděl: „Ano, polovina Slunce explodovala!“ A poté jsem klidněji sdělil podrobnosti,“ říká vysloužilý voják.

Tato zpráva byla odeslána velení strategického letectva US Air Force, Pentagonu, a možná i prezidentu Johnsonovi. Tragédii se podařilo vyhnout.

Noviny připomínají, že to nebylo poprvé, kdy byl svět na pokraji totálního zničení. V roce 1962, kdy byly prezidentské volby v USA v plném proudu, generální tajemník Sovětského svazu Nikita Chruščov přijal nabídku Fidela Castra umístit jaderné rakety na Kubě, pouhých 90 mil od Floridy. Ke zmírnění rostoucí napětí došlo až poté, co Rusové rakety odvezli, a John F. Kennedy slíbil vzdát svých snah na invazi na Ostrov svobody.